Örömmel látom, hogy egyre több rendelő fektet kiemelt figyelmet a videós tartalmak készítésére: szinte naponta jönnek ki az érdekesebbnél érdekesebb részek a közösségi oldalakon. Ám hibák is akadnak sajnos szép számmal! Ezekre figyelj, ha tökéletes szintre szeretnéd emelni a fogászati marketinged!

(1) Random publikálás

A videók közzétételének is vannak ideálisabb és kevésbé ideális időpontjai. Azt vettem észre, hogy ez sokszor a marketinges idejéhez van időzítve: azaz akkor kerül ki egy tartalom, amikor a felelős oda jut a napi feladataiban. Kedd délelőtt, szerda kora délután – ezek tipikusan ilyen “elrontott publikációs’ időpontok.

Ha te is stréber szinten működsz, akkor nézd meg, a te nézőid mikor töltenek időt az adott platformon és akkorra igazítsd a megjelenést!

(2) Egyszerre sok videó publikálása

Ismered az érzést, amikor hetekre-hónapokra beragadnak a felvett anyagok valamilyen okból, majd a videós átküld 10 kész videót egyszerre? Mint a diéta alatti csokievés: nehéz megállni, hogy ne posztoljuk rögtön az összes elcsúszott videót egy napon – “hiszen már hetek óta ki kellett volna mennie és a várakozás tovább rontunk a helyzeten”! 

Viszont így saját magad ellen dolgozol a közösségi oldalakon, és a videókba tett energiád nem fog megtérülni. Napi 1 videó még mindig sok, de ideálisabb, mint 3-4 tartalom egy napon. 

A kitűnő szint az, ha a beragadt videók publikálást is a felhasználóid tartalomfogyasztásához és a saját tartalomnaptárodhoz igazítod!

3 hiba, amit ne kövess el a videós fogászati tartalmaknál! / Fogászati kommunikáció

(3) Kreatív videócímek választása

Egy videós tartalom sikeressége nagyban függ a címválasztástól és a borítóképtől – hasonlóan a híroldalak cikkeihez. A túl általános, semmitmondó címek vagy pont ellenkezőleg, az ultrakreatív, túl bonyolult címsorok jelentősen csökkentik az átkattintási arányt. 

Az elkészített videó megérdemli, hogy a lehető legtöbb nézettséget hozza, így érdemes olyan címet adni neki, ami felkelti a figyelmet ÉS megadja a fő mondanivalót.

Máskor is szeretnél hasonló dolgokról olvasni? Kövesd a munkánkat:

Ilyen volt a tavalyi évem! 2022-es évértékelő

Nagyon szeretem olvasni mások, főleg szakmabeliek évértékelőjét, és úgy gondoltam, idén én is megpróbálkozom vele. Három szempontot fogok behozni: munka, szakmai kihívások, magánélet.

Fejezzük már be az ítélkezést a pályatársaink felett!

Miért NEM JÓ neked sem hosszú távon, ha más orvosokat minősítesz a közösségi oldalakon? Hogyan csap vissza rád a saját „varázsigéd”? Nyílt levélnek szánt gondolatmenet.

Dr. AI rendel! Mesterséges intelligencia a fogorvosi rendelőben

A most diplomázó orvosok számára pont annyira természetes a ChatGPT-n keresztül orvosi témákról beszélgetni, mint a Google-ben keresni. A változás már elkezdődött, rajtunk áll, mihez kezdünk vele.

Orvoskeresésben vagy épp? Ez a tipp segíthet megtalálni a megfelelő embert!

Kétségbeesett hirdetések és hónapos keresgélések nélkül sikerült egy értékes csapattagot találnunk. Isteni szerencse vagy hosszú évek óta tartó tudatos marketing? Mindenki döntse el maga.

Hogyan érdemes jótékonykodni karácsonykor?

Az év végén sokakban merül fel igényként, hogy segítsenek a rászorulókon. Egyrészt magával hozza ezt a karácsonyi időszak ajándékhulláma és a már belénk égetett cipősdoboz akció, másrészt szeretnénk visszaadni abból a sok jóból, amit egész évben ért minket (covidtól függetlenül azért ért mindannyiunkat 2020-ban is). De hogyan érdemes ezt kommunikálni a páciensek felé?

Fogászati apróhirdetés – 3 tipp, hogy még sikeresebb legyen a hirdetésed!

Írtam egy újabb vendégposztot a Dental Menedzser oldalára a fogászati apróhirdetésekkel kapcsolatban. A marketing feladatok mellett toborzással is foglalkozom az ügyfeleimnél, így a saját bőrömön tapasztalom, milyen fontos egy jól megírt hirdetés.