A Gyakran Ismételt Kérdések (a továbbiakban GYIK) az egyik vezető típusú tartalom az egészségügyi marketingben (is). A téma fontosságát mutatja, hogy nem csak a fórumok és Facebook csoportok vannak tele a sokszor feltett kérdésekkel, hanem konkrét honlap is született erre a célra, ami a mai napig az egyik legnépszerűbb ilyen oldal. (Nem sokáig, hiszen a Google erre is rátette a kezét! A 2020-as Dental World Digital-ra készített videómban arra is kitértem, miért és hogyan érdemes használni ezt az “új Google GYIK funkciót”).

Milyen kérdések számítanak GYIK-nek?

Amikor GYIK tartalmat gyártunk, akkor összegyűjtjük azokat a témákat, amik a legtöbbször merülnek fel a páciensek fejében. Szakmabeliként ezek rendkívül egyértelműnek sőt, akár butaságnak is tűnhetnek, ám sokan mégsem tudják rá a választ.

Ilyen például: 

  • Mi az az inlay? 
  • Miből van a fogászati implantátum? 
  • Mi történik a csontpótlás során?
  • Fájdalmas-e a bölcsességfog húzás?

Miért érdemes GYIK tartalmat készíteni?

A GYIK videók és blogposztok segítenek abban, hogy kialakítsuk a bizalmat a páciensben: egy szakértőtől tudnak meg többet a témáról anélkül, hogy kínosan éreznék magukat az ilyen “egyszerű kérdések” megfogalmazásán. 

Ez a fajta edukáció elősegítheti a páciensáramlást, valamint megkönnyítheti az első konzultációt.

Esettanulmány: Differental

A Differental fogorvosi rendelővel 2020-ban GYIK videókat forgattunk implantálás, esztétikai beavatkozások és digitális fogászat témában. A forgatásra olyan gyakran ismételt kérdéseket gyűjtöttem össze, amiket valós felhasználók írtak a fórumokon. A rendelőben vettük fel az anyagokat az orvos, egy operatőr és egy rendező segítségével. A kamera másik felén én ültem, és beszélgettünk az orvossal, nem kellett “előadást tartania”. Ez a legtöbb ügyfél számára kényelmesebb, mintha a kamerába kellene beszélnie hallgatóság nélkül. Látja a reakcióimat, van szemkontaktus, tudom őt szavak nélkül is irányítani. 

Mennyire irányítottak a válaszok?

Nem írtunk szövegkönyvet, de egy-egy téma kapcsán megbeszéltük, miket szeretnék visszahallani, mik azok a kulcsmondatok, amik fontosak lehetnek a leendő pácienseinknek. Ha valami nem hangzott el, akkor irányítottan tettem fel a következő kérdést, hogy mindenképpen benne legyen a felvett anyagban a válasz. 

 

Mennyire megterhelő egy ilyen anyag elkészítése a fogorvos számára?

Tapasztalatom szerint vannak szakemberek, akiket “bekapcsolnak, majd kikapcsolnak”, azaz szemernyi félsz sincs bennük a kamera láttán. Ez általában érződik is a felvételeken, hiszen gördülékeny a válasz, magabiztos a kiállás.

A második típusnak idő kell, mire megszokja a fényeket, az őt körülvevő embereket, és összeszedi a gondolatait az adott téma kapcsán. Ebben az esetben sohasem várom el, hogy minden kérdésre 2-3 perces folyamatos beszéddel reagáljon, segítem őt, és többször tartunk szünetet a forgatás során.

A felvétel ideje változó, attól függ, nagy stábbal, vagy “home made” megoldással dolgozunk, de min. 2 órával érdemes számolni. Kb. fél óra, mire megtaláljuk a tökéletes helyszínt, beállítjuk a fényeket, a hangot, és elkészítjük az első próbafelvételeket. Mivel egyszerre min. 10-15 kérdésre vesszük fel a válaszokat, így 1 órát biztosan rászánunk a forgatásra. Ha szeretnénk vágóképekkel színesíteni a felvételek, akkor arra is célszerű időt elkülöníteni. 

A GYIK tartalmakat elsősorban a honlapra gyártottuk edukációs céllal, de megosztottuk a közösségi oldalakon is. 

A fenti felvételek az Everengine csapatával készültek, és a Differental Fogorvosi Rendelő kizárólagos tulajdonát képezik.

Operatőr: Kiss L. Marcell
Rendező: Kerek Sára
Szakmai háttér: Szemes Orsolya és Dr. Nagy Zsolt

Máskor is szeretnél hasonló dolgokról olvasni? Kövesd a munkánkat:

Fogászati asszisztensi kompetenciák a digitális munkafolyamatokban

Meggyőződésünk ugyanis, hogy számos digitális munkafolyamatba tevékenyen involválódhatnak a fogászati asszisztensek – persze csak akkor, ha rendelkeznek a megfelelő elméleti és gyakorlati tudással; ha viszont felvértezik magukat ezzel a tudással, úgy elképesztő lépéselőnybe kerülnek a munkaerőpiacon.

HOL nyiss rendelőt?

Minden második fogorvos a "gazdag kerületekben" tervezi megnyitni a saját rendelőjét. A 2., 12. és 13. kerület zsúfolásig van 1-2 székes fogászatokkal, akik sokszor küzdenek a betegekért. Mert megnyitottak, de nem terveztek előre, honnan lesznek betegeik (milyen...

Karácsonyi látogatás az SOS Krízisközpont anyaotthonaiban

Karácsonyhoz közeledvén úgy gondoltuk, hogy újra meglátogatunk néhány szociális intézményt, hogy szájápolási termékeket és a „köszönöm-listákról” jó néhány kívánságot (tartós élelmiszert, higiénés árucikkeket) vigyünk a rászorulóknak.

III. Dental Meetup – Vendég: Járai Márk, a Halott Pénz énekese

Nagy sikerrel zajlott a III. Dental Meetup a DentOwl Academy és a Fogászati kommunikáció szervezésében. Vendégünk a Halott Pénz zenekar énekese, Járai Márk volt. Annó pécsi fogorvostan-hallgató volt, így akadt téma a fogászat kapcsán is bőven, de az élet nagy dolgai is szóba kerültek. 

A nagy öregek dilemmája

Az elmúlt hetekben több konzultációm is volt a “szakma nagy öregjeivel”. Arról számoltak be, hogy hiába az évtizedes szakmai múlt, a tudás, mégsem megy úgy a praxis, mint 10-15 évvel ezelőtt. Nem értik, mi változott, hiszen ők mindent ugyanúgy csinálnak. A tudásuk, a...

Dr. Varga Endre és Késmárki László. A legmenőbb fogászati startup

A DentOwl Talk következő vendége Dr. Varga Endre és Késmárki László tech guru lesz a dicomLAB-tól. A fogászati vállalkozást idén a 2. legnagyobb potenciálú magyar startupnak választották.