A Gyakran Ismételt Kérdések (a továbbiakban GYIK) az egyik vezető típusú tartalom az egészségügyi marketingben (is). A téma fontosságát mutatja, hogy nem csak a fórumok és Facebook csoportok vannak tele a sokszor feltett kérdésekkel, hanem konkrét honlap is született erre a célra, ami a mai napig az egyik legnépszerűbb ilyen oldal. (Nem sokáig, hiszen a Google erre is rátette a kezét! A 2020-as Dental World Digital-ra készített videómban arra is kitértem, miért és hogyan érdemes használni ezt az “új Google GYIK funkciót”).

Milyen kérdések számítanak GYIK-nek?

Amikor GYIK tartalmat gyártunk, akkor összegyűjtjük azokat a témákat, amik a legtöbbször merülnek fel a páciensek fejében. Szakmabeliként ezek rendkívül egyértelműnek sőt, akár butaságnak is tűnhetnek, ám sokan mégsem tudják rá a választ.

Ilyen például: 

  • Mi az az inlay? 
  • Miből van a fogászati implantátum? 
  • Mi történik a csontpótlás során?
  • Fájdalmas-e a bölcsességfog húzás?

Miért érdemes GYIK tartalmat készíteni?

A GYIK videók és blogposztok segítenek abban, hogy kialakítsuk a bizalmat a páciensben: egy szakértőtől tudnak meg többet a témáról anélkül, hogy kínosan éreznék magukat az ilyen “egyszerű kérdések” megfogalmazásán. 

Ez a fajta edukáció elősegítheti a páciensáramlást, valamint megkönnyítheti az első konzultációt.

Esettanulmány: Differental

A Differental fogorvosi rendelővel 2020-ban GYIK videókat forgattunk implantálás, esztétikai beavatkozások és digitális fogászat témában. A forgatásra olyan gyakran ismételt kérdéseket gyűjtöttem össze, amiket valós felhasználók írtak a fórumokon. A rendelőben vettük fel az anyagokat az orvos, egy operatőr és egy rendező segítségével. A kamera másik felén én ültem, és beszélgettünk az orvossal, nem kellett “előadást tartania”. Ez a legtöbb ügyfél számára kényelmesebb, mintha a kamerába kellene beszélnie hallgatóság nélkül. Látja a reakcióimat, van szemkontaktus, tudom őt szavak nélkül is irányítani. 

Mennyire irányítottak a válaszok?

Nem írtunk szövegkönyvet, de egy-egy téma kapcsán megbeszéltük, miket szeretnék visszahallani, mik azok a kulcsmondatok, amik fontosak lehetnek a leendő pácienseinknek. Ha valami nem hangzott el, akkor irányítottan tettem fel a következő kérdést, hogy mindenképpen benne legyen a felvett anyagban a válasz. 

 

Mennyire megterhelő egy ilyen anyag elkészítése a fogorvos számára?

Tapasztalatom szerint vannak szakemberek, akiket “bekapcsolnak, majd kikapcsolnak”, azaz szemernyi félsz sincs bennük a kamera láttán. Ez általában érződik is a felvételeken, hiszen gördülékeny a válasz, magabiztos a kiállás.

A második típusnak idő kell, mire megszokja a fényeket, az őt körülvevő embereket, és összeszedi a gondolatait az adott téma kapcsán. Ebben az esetben sohasem várom el, hogy minden kérdésre 2-3 perces folyamatos beszéddel reagáljon, segítem őt, és többször tartunk szünetet a forgatás során.

A felvétel ideje változó, attól függ, nagy stábbal, vagy “home made” megoldással dolgozunk, de min. 2 órával érdemes számolni. Kb. fél óra, mire megtaláljuk a tökéletes helyszínt, beállítjuk a fényeket, a hangot, és elkészítjük az első próbafelvételeket. Mivel egyszerre min. 10-15 kérdésre vesszük fel a válaszokat, így 1 órát biztosan rászánunk a forgatásra. Ha szeretnénk vágóképekkel színesíteni a felvételek, akkor arra is célszerű időt elkülöníteni. 

A GYIK tartalmakat elsősorban a honlapra gyártottuk edukációs céllal, de megosztottuk a közösségi oldalakon is. 

A fenti felvételek az Everengine csapatával készültek, és a Differental Fogorvosi Rendelő kizárólagos tulajdonát képezik.

Operatőr: Kiss L. Marcell
Rendező: Kerek Sára
Szakmai háttér: Szemes Orsolya és Dr. Nagy Zsolt

Máskor is szeretnél hasonló dolgokról olvasni? Kövesd a munkánkat:

“Én nem használom ezt a marketingeszközt, tehát nincs értelme használni a cégemben sem!”

Az elmúlt hetekben többször is belefutottam a fenti gondolatmenetbe a marketing kampányok kapcsán: ha te valamit magánemberként nem használsz vagy nem szeretsz, akkor a teljes marketing eszköz értelmetlen, és ne is használjuk őket a cégben sem. De biztos ez a jó gondolatmenet?

Fejezzük már be az ítélkezést a pályatársaink felett!

Miért NEM JÓ neked sem hosszú távon, ha más orvosokat minősítesz a közösségi oldalakon? Hogyan csap vissza rád a saját „varázsigéd”? Nyílt levélnek szánt gondolatmenet.

Mi lesz veled, fogászati turizmus?

Sokakat foglalkoztat a fogászati turizmus helyzete. Vagy azért, mert benne dolgozik, és lassan egy éve kell szembenéznie egy teljesen új rendszerrel, vagy pedig azért, mert őt is érinti a kiéleződő verseny a hazai betegekért.

Szemét kérdés – Költségcsökkentés a rendelőben

Hogyan lehet csökkenteni az ipari mennyiségű szemetet a rendelőben? Mi történik a kommunális szemétbe kidobott veszélyes hulladékkal?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ ma meghívott vendégeinkkel.

Milyen szakértőn ne spórolj?

Én minden partneremet arra biztatom, hogy tanácsadók bevonása helyett az edukációra fordítson nagyobb figyelmet: így a tudás házon belül marad, és ez hosszú távon sokkal kifizetődőbb a rendelőnek. Viszont vannak olyan területei a fogászati marketingnek, amibe...

II. Dental Meetup – Vendég: Makó János ftm

Makó János az ország – és talán a világ – egyik legismertebb fogtechnikus mestere. Milyen úgy összességében a fogászat a világ különböző részein? Erre ugyanis óriási rálátással bír, tekintettel arra, hogy összeszámolni is nehéz (mi azért megtettük), hány országban járt az elmúlt években kurzust tartani. De volt még sok más téma is, az Élet nagy dolgairól.